Friday, June 24, 2022

The All County Minor Hurling Championships, run on a league system, will see each round taking place on seven consecutive weeks commencing on Wednesday July 6th with the final round of fixtures on Wednesday 17th August and the subsequent dates for the knockout stages to be confirmed.
The Division 1 Championship will comprise of eight teams with the top four qualifying for the knockout semi-finals and the bottom four playing off for the championship plate.The other three divisions will have semi-finals and finals only with teams in Divisions 3 and 4 fielding at 13 a side.
All games in rounds 1 to 6 will take place at 7.30 pm. with round 7 games at 7.15 pm. First named teams will have home venue.

WEDNESDAY, JULY 6 – ROUND 1
Div. 1 – Lismore V Brickey Rangers, Fourmilewater V Abbeyside, De La Salle V St. Mollerans, Ballygunner V Mount Sion.
Div. 2 – Clonea V Passage, Cois Bride V Portlaw/Ballyduff, Clan na Gael V Roanmore, Tramore V St. Patricks.
Div. 3 – Ballyduff Upper V Erins Own, Cappoquin V Ferrybank, St. Marys V Ballygunner B, Clashmore V An Ghaeltacht.
Div. 4 – Ardmore V St. Saviours, St. Olivers V Stradbally, Kilrossanty V Dungarvan.

THURSDAY, JULY 14 – ROUND 2
Div. 1 – Abbeyside V Lismore, Brickey Rangers V Ballygunner, St. Mollerans V Fourmilewater, De La Salle V Mount Sion.
Div. 2 – St. Patricks V Clan na Gael, Roanmore V Clonea, Passage V Cois Bride, Tramore V Portlaw/Ballyduff.
Div. 3 – An Ghaeltacht V Ballygunner B, St. Marys V Ballyduff Upper, Erins Own V Cappoquin, Clashmore V Ferrybank.
Div. 4 – Kilrossanty V Ardmore, St. Saviours V St. Olivers, Dungarvan V Stradbally.

WEDNESAY, JULY 20 – ROUND 3
Div. 1 – Ballygunner V De La Salle, Brickey Rangers V St. Mollerans, Lismore V Fourmilewater, Mount Sion V Abbeyside.
Div. 2 – Portlaw/Ballyduff V Passage, Clonea V St. Patricks, Roanmore V Cois Bride, Clan na Gael V Tramore.
Div. 3 – Erins Own V An Ghaeltacht, Ferrybank V Ballygunner B, Cappoquin V Ballyduff Upper, Clashmore V St. Marys.
Div.. 4 No fixtures

WEDNESAY, JULY 27 – ROUND 4
Div. 1 – Brickey Rangers V De La Salle, Abbeyside V St. Mollerans, Fourmilewater V Ballygunner, Mount Sion V Lismore.
Div. 2 – Clan na Gael V Clonea, Portlaw/Ballyduff V Roanmore, Cois Bride V St. Patricks, Passage V Tramore.
Div. 3 – Ballygunner B V Ballyduff Upper, Ferrybank V St. Marys, Cappoquin V An Ghaeltacht, Erins Own V Clashmore.
Div. 4 Round 3 – St. Saviours V Kilrossanty, Stradbally V Ardmore, Dungarvan V St. Olivers.

WEDNESDAY, AUGUST 3 – Round 5
Div. 1 – Fourmilewater V DeLa Salle, Ballygunner V Abbeyside, St. Mollerans V Lismore, Mount Sion V Brickey Rangers.
Div. 2 – Clan Na Gael V Cois Bride, St. Patricks V Portlaw/Ballyduff, Roanmore V Passage, Clonea V Tramore.
Div. 3 – Erins Own V Ballygunner B, Ferrybank V Ballyduff Upper, An Ghaeltacht V St. Marys, Cappoquin V Clashmore.
Div. 4 – Rd. 4 – St. Olivers V Kilrossanty, Stradbally V St. Saviours, Ardmore V Dungarvan.

WEDNESDAY, AUGUST 10 – Round 6
Div. 1 – Lismore V Ballygunner, Abbeyside V De La Salle, Fourmilewater V Brickey Rangers, St. Mollerans V Mount Sion.
Div 2 – Passage V St. Patricks, Portlaw/Ballyduff V Clan na Gael, Cois Bride V Clonea, Tramore V Roanmore.
Div. 3 – Ferrybank V Erins Own, Ballyduff Upper V An Ghaeltacht, St. Marys V Capoquin, Ballygunner B V Clashmore.
Div. 4 Rd. 5 (Last Round) – Ardmore V St. Olivers, Kilrossanty V Stradbally, St. Saviours V Dungarvan.

WEDNESDAY, AUGUST 17 – Round 7 (7.15pm)
Div. 1 – De la Salle V Lismore, Abbeyside V Brickey Rangers, St. Mollerans V BAllygunner, Mount Sion V Fourmilewater.
Div. 2 – Passage V Clan na Gael, Portlaw/Ballyduff V Clonea, St. Patricks V Roanore, Cois Bride v Tramore.
Div. 3 – Ballygunner B V Cappoquin, An Ghaeltacht V Ferrybank, St. Marys V Erins Own, Ballyduff Upper V Clashmore.

Comments are closed.

Contact Newsdesk: 051 874951

More Waterford Sport

More by this Journalist

The race for fourth spot is wide open